28 Nisan 2014 Pazartesi

İŞTE ŞABLON! İŞTE REHBER

İŞTE ŞABLON!  İŞTE REHBER
Bizim işimiz, "Ahmet, Mehmet şunu yaptı, bunu söyledi" demek değildir. Bizim Ahmet'le Mehmet'le bir işimiz yok. Bazıları çıkıp Müslümanlar birleşmeli diyor. Hatta çıkıp çağrı yapıyorlar hemde utanmadan. Ama ayrılık tohumları ekerek fırkalaşmaya çalışıp hatta af edersiniz Allah cc kitabında sesini yükseltme muhakkak ki seslerin en çirkini eşeklerin sesi, dediği halde sohbet adı altında bağıra bağıra ilimden akideden kardeşlikten yoksun sohbet adı altında türübünlere oynama vardır. Bu tip yalaka ve yalakalıktan hoşlanan karakter ve İslam ahlakından yoksun mahlukların revaç bulduğu ve seminer adı altında karnavalları olduğu müddetçe Müslümanları bir arada görmeniz mümkün değildir. Görürsünüz ama 5 yıldızlı otelde, plajında, lobisinde, havuzunda. Hemde kadın kız erkek karışık. Yalan deyin. Görüntüleri yayınlayıp övünen bu zevatlar ahreti unutarak yaptıklarını bir şeymiş zannediyorlar ve dinlerinden fersah fersah uzaklaşıyorlar. Sonrada çıkıyorlar, Kuran bu Sünnet bu, Sahabe yolu bu, Selef bu diyorlar. Valla söyleyenleri bilmem kendileri buna inanıyorlarmı ama Ben şeytanın bile kıs kıs güldüğüne inanıyorum.
Bu davet arabın pompasıyla, havadan gelen … basılan kitaplarla, açılan yayınevinin sahibi olup alim geçinmekle, sohbet diye eşek gibi anırmakla, birbirine şirin gözüküp hep arkadan konuşmakla olmaz bu işler. Ama şunu deyin biz dünya yanarken eğlenmeyi çok seviyoruz, beraber yüzmeyi, beraberce yemeyi eğlenmeyi tamam yiyin için oyalanın eğlenin diyelim.

Biz doğruyu, gerçeği, olması gerekeni yazıp tebliğ edeceğiz. Bu tebliğ nasıl olacak? Bu tebliğ çok kolay olacak. Geçmişte yapıldı, bizde örnekleri ve şablonları var. En güzel örnek Allah Rasûlü sallallah u aleyhi ve sellem ve onun hayatı. Hayatının her safhasında bize örnek olacak uygulamaları var. Onun hayatı, doktorumu zun bize yazdığı reçeteye benzer. Ondan sonra gelenler, onun yolundan giden gerçek mü'minler, Allah dostlarının hayatları da bizim için birer reçeteden farksızdır. Ya daha sonra gelenler, onlar da aynı. Başta Allah Rasûlü sallallah u aleyhi ve sellem olmak üzere ondan sonra gelen ve onun yolunu izleyen bu nur yüzlü, güzel insanların ortak özelliklerini şöyle dikkatlice bir hatırlayalım.
Müminler nasıl yaşadı, neler yaptılar, kısaca özetleyelim.
1– Dünya ve dünyanın içindekilere önem vermedile r. Hatta dünyayı ve içindekileri yerdiler, dünyaya olan uzaklıları derecesin de Rablerine yakın oldular.
2– Şan, şöhret, makam peşinde koşmadılar.
3– Dünyalık bir çıkar ve menfaat için mü'min kardeşini, kırmadılar, üzmediler ve satmadılar.
4– Onlara Allah rızası denildiğinde, akan sular durdu, Allah rızasından başka bir şey düşünmediler.
5– Saltanat kurmadılar, lüks yaşantıları olmadı, her zaman tevazulu, alçakgönüllü oldular.
6– Dillerini n söylediğini kalpleri yalanlama dı, anlattıklarını önce kendileri yaşadılar. "Benim sözlerimi tutun ama yaptığımı yapmayın" demediler .
7– Onlar, hiçbir haksızlık ya da adaletsizlikten yana olmadılar.
8– Onlar insanları aldatıp dünyalık toplamak için dinlerini az bir para karşılığında satmadılar.
9– Onlar ilim yolunu, ticaret kapısı yapmadılar. Allah için yaptıkları icraatları, dünyalık karşılığında satmadılar…
Onların özelliklerini saymakla bitiremeyiz.
Yol gösterme, akıl verme, iyiliği isteme anlamındaki ‘nasihat’ bazen yanlışa, günaha, isyana yönelik olabilir. Kendi yaptıklarını doğru zanneden, inandığı bâtıl’ı en doğru yol kabul eden, hatta Allah’ın emrine aykırı davranmayı iyilik sanan kötü niyetli niceleri, başkalarına bu anlamda ‘nasihat’ ederler, onları kendi yanlışlarına ve hatalarına dâvet ederler.
Nitekim şeytan Hz. Adem ile eşini, sonsuza kadar Cennet’te kalmaları için yasak meyveden yeme konusunda kandırdı ve sonra da ‘ben sizin için bir nasihatçıyım, öğüt verenlerd enim diye yemin etti’ (7/A’raf, 20-21).
İnsanları vitrin yaparak kendini ve dinini satan Belam lardan uzak durun. Ve onlara kuyruk olan zavallarılardan. Çünkü bunlar var oldukça siz islamı yaşayamayacaksınız. Ve birer zavallı olarak kalacaksınız.

ONLAR da sizi vitrin olarak kullanmay a devam edecek... .